ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 



Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Forum

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

Ziyaretçi Defteri

Resim Galerisi

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Ramazan Dündar

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

2

Toplam Üye :

6846

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

8

Toplam :

8

İp Adresiniz :

54.162.151.77


 

 Ziyaretçi Defteri

»  sedat korkmaz
»  sedat_korkmaz32@hotmail.com
»  21.12.2014 14:23:07
»  elektrik aslında soyut olması bakımından anlatımı zor olan bir alan ama site sade anlaşılır bilgiler veriyor başarılar dilerim teşekkürler
 
»  istanbullu34
»  olur1994@hotmail.com
»  28.05.2014 22:57:28
»  çok güzel olmuş elinize sağlık başrılar
 
»  y.cosgun
»  y.cosgun58@gmail.com
»  27.03.2014 14:03:14
»  merhabalar elektrik işinde acemi sayılırım. nerede takılırsam site cevabı vermiş gibi.Siteyi hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler.
 
»  karagöz
»  lasteyyup@gmail.com
»  27.03.2014 10:28:59
»  mrb ben otomasyon öğrencisiyim. projelerimde takıldığım birçok soru oluyor bnn içinde web sitelerine ihtiyaç duyuyorum. aradığım sorunların cevaplarını bu sitede bulabileceğime inanıyorum teşekkürler.
 
»  kratos_1997
»  zaferxcetin@hotmail.com
»  07.01.2014 19:35:55
»  BU SİTEYİ BULAN YAŞADI VALLA :) :)
 
»  cakir.furkan
»  cankiri_18_furkan@hotmail.com
»  15.12.2013 12:15:17
»  slm bu siteye yeni üye oldm içerigi geniş bu siyeyi sewdm
 
»  umut ayberk
»  alikadiryalcin@hotmail.com
»  01.12.2013 00:36:03
»  site hoşuma gitti aradığım bütün sorular var teşekkürler
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın




Bu okul elektriğinin yarısını karşılıyor

    Haberler
      
Teknoloji
              Bu okul elektriğinin yarısını karşılıyor



Ekleyen :  admin
Tarih :  15.5.2013
Okunma :  4015
Haber Ekle

Balıkesir'in Gönen İlçesi'nde, Ticaret Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, çatısına konulan 36 güneş paneli ve bahçeye monte edilen rüzgar tribünü okulda tüketilen enerjisini yarısını karşılıyor. 

Güneş panelini öğrencilerinin yardımı ile kuran Gönen Ticaret Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi yöneticileri, 10 ayda yaklaşık 2 bin evin bir günlük ihtiyacını karşılayabilecek 5 bin 400 kilovat-saat elektrik üretti. 

Gönen Ticaret Odası Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, 130 bin lira harcayarak, öğrencilerin desteği ile satın aldığı 36 güneş panelini okulun çatısına monte ettirip, rüzgar tribününü de okulun bahçesine yerleştirerek, elektrik ihtiyacının yarısını karşılıyor. Projenin hizmete girmesiyle okulda üretilen 5 bin 400 kilovat-saat elektriğin, 2 bin evin bir günlük elektrik tüketimine eş değer olduğu belirtildi.

Proje Danışmanı Eğitim ve Yönetim Uzmanı Numan Özgüler, Yenilenebilir Enerjide Eğitim Projesi adını verdikleri bu çalışmaya, Balıkesir Üniversitesi (BÜ) Balıkesir MYO, BÜ. Gönen MYO ve Naturel Enerji Derneği 'nin katkıda bulunduğunu söyledi. Projenin 130 bin liraya mal olduğunu bu paranın 113 bin lirasının Güney Marmara Kalkınma Ajansı'nın Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı'ndan sağladıklarını belirten Özgüler şöyle dedi:

"Eğitim ve uygulama amaçlı olarak ana binamıza, 7 bin 340 vat'lık güneş panelleri, bahçemize de 5 bin 800 vatlık rüzgar türbini kurduk. Rüzgâr ve güneşten günlük 40-70 kilovat/saat enerji üretiyoruz. Günlük tüketimimizde değişkenlik göstermekle birlikte 40 ila 190 kilovat/saat diyebiliriz. Yani tükettiğimiz enerjinin ortalama yüzde okulda üretiyoruz. EPDK'yla yapmayı düşündüğümüz protokolle ürettiğimiz enerjiyi tükettiğimizle mahsuplaşma yöntemine gideceğiz. Yani ürettiğimiz enerjiyi EPDK'ya satacağız."

"TÜRKİYE'DE BİR İLK OLDUK"

Türkiye'de kurulu bulunan rüzgâr türbini tarlalarının yüzde 30'unun Balıkesir İl sınırları içinde olduğuna dikkat çeken Proje Danışmanı Numan Özgüler, şöyle dedi:

"Ülkemizde bir endüstri meslek lisesi ilk defa kendi enerjisini üretip kullanmaya başladı. Bu çalışma, yenilenebilir enerji konusunda bölgemizde farkındalık yarattı. Bugün birçok sanayici kendi firması için yenilenebilir enerji konusunda gerek bize gelerek gerekse başka kaynaklardan araştırmalar yapıyor. Bölgede birçok firmaya örnek olduk. Güneş enerjisi ülkemizde sadece su ısıtılmasında kullanıldığını zannediyorlardı. Artık elektrik de üretildiğini öğrenmiş oldular."

Okul Müdürü Fahri Gülcan da, ilçede okullarının "Pervaneli okul" olarak adlandırıldığını açıkladı. Gülcan, yaptıkları bu çalışmanın geç kalan bir proje olduğunu belirtip, diğer okullarada sistemi değerlendirmeleri için çağrıda bulundu.

Kaynak: DHA

 
 

Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!


Copyright

Copyright © 2019 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net