ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Forum

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

Ziyaretçi Defteri

Resim Galerisi

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Fsahin

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

3

Toplam Üye :

6923

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

7

Toplam :

7

İp Adresiniz :

18.207.136.184


 

 Ziyaretçi Defteri

»  sedat korkmaz
»  sedat_korkmaz32@hotmail.com
»  21.12.2014 14:23:07
»  elektrik aslında soyut olması bakımından anlatımı zor olan bir alan ama site sade anlaşılır bilgiler veriyor başarılar dilerim teşekkürler
 
»  istanbullu34
»  olur1994@hotmail.com
»  28.05.2014 22:57:28
»  çok güzel olmuş elinize sağlık başrılar
 
»  y.cosgun
»  y.cosgun58@gmail.com
»  27.03.2014 14:03:14
»  merhabalar elektrik işinde acemi sayılırım. nerede takılırsam site cevabı vermiş gibi.Siteyi hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler.
 
»  karagöz
»  lasteyyup@gmail.com
»  27.03.2014 10:28:59
»  mrb ben otomasyon öğrencisiyim. projelerimde takıldığım birçok soru oluyor bnn içinde web sitelerine ihtiyaç duyuyorum. aradığım sorunların cevaplarını bu sitede bulabileceğime inanıyorum teşekkürler.
 
»  kratos_1997
»  zaferxcetin@hotmail.com
»  07.01.2014 19:35:55
»  BU SİTEYİ BULAN YAŞADI VALLA :) :)
 
»  cakir.furkan
»  cankiri_18_furkan@hotmail.com
»  15.12.2013 12:15:17
»  slm bu siteye yeni üye oldm içerigi geniş bu siyeyi sewdm
 
»  umut ayberk
»  alikadiryalcin@hotmail.com
»  01.12.2013 00:36:03
»  site hoşuma gitti aradığım bütün sorular var teşekkürler
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın
Relüktans tip motorlar

    Yazılar
      
Asenkron Motorlar
              Relüktans tip motorlar


1 – Yapısı: Relüktans motorlar, gölge kutuplu motorlara benzerler. Ancak, bakır halka yerine şekilde görüldüğü gibi kutup ayarlarının bir kısmındaki hava boşluğu artırılmıştır. Böylece hava aralığının fazla olduğu kısımda manyetik akının geçişine gösterilen direnç büyük, hava aralığının az olduğu kısımda manyetik akının geçişine gösterilen direnç küçüktür. İşte bu tip motorlara, manyetik direnç anlamına geldiği için Relüktans motor denir.

Kutupların ortasındaki rotor kısa devreli rotordur. Rotor üç fazlı asenkron motorun kısa devreli rotoru gibidir.

2 – Çalışma prensibi: Relüktans motorun çalışması yardımcı kutuplu motorun çalışmasına benzer. Stator sargısına alternatif EMK uygulayınca bobinden sinüzoidal bir akım geçer, değişen bir manyetik akı meydana gelir. Statorun N kutbundan S kutbuna doğru giden kuvvet çizgileri, büyük hava aralığından geçerken büyük bir manyetik dirençle (relüktans la), küçük hava aralığından geçerken de daha küçük bir manyetik dirençle karşılaşırlar. Dolayısıyla, kutupların manyetik akıları, kutup yüzeylerinde daha küçük manyetik direnç (relüktans) gösteren kısma doğru kayarlar. Şu halde, kutupların manyetik akıları her yarım periyotta yön değiştirirler, aynı zamanda manyetik akı kutup yüzeyinde geniş hava aralıklı kısımdan küçük hava aralıklı kısma doğru kayar. Kutupların meydana getirdiği manyetik akının bu kayması, yardımcı kutuplu motorların kutuplarındaki akı kaymasına benzetilebilir. Kutupların ortasındaki kısa devreli rotor, manyetik akının kutup yüzeyindeki hareketine uyarak döner. Şekil de relüktans motorun kesit görünüşü verilmiştir.

 Manyetik akının kayması, büyük hava aralığı olan kısımdan küçük hava aralığı olan kısma doğru olduğu için rotorda bu yöne doğru döner.

3 – Relüktans tip motor özellikleri: Bu motorlarda devir sayısı, motora uygulanan gerilim değeri değiştirilerek ayarlanır. Devir yönü ise sabittir. Ancak rotor, statora ters takılarak değiştirilebilir.

4 –Relüktans tip motorların kullanma alanları: Küçük ebatlı yapılan motorların kalkınma momentleri küçük olduğundan kullanım alanları azalır. Relüktans motorlar, yardımcı kutuplu motorlar kadar fazla kullanılmazlar. Bu motorlar küçük ebatta yapılırlar. Start ve aşırı yük momentlerinin düşük olması gerekli olan yerlerde kullanılırlar.
Ekleyen: admin |  Tarih: 29.06.2011 | Okunma: 11233


Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!


Copyright

Copyright © 2019 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net