ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Forum

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

Ziyaretçi Defteri

Resim Galerisi

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Fsahin

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

3

Toplam Üye :

6923

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

7

Toplam :

7

İp Adresiniz :

18.207.136.184


 

 Ziyaretçi Defteri

»  sedat korkmaz
»  sedat_korkmaz32@hotmail.com
»  21.12.2014 14:23:07
»  elektrik aslında soyut olması bakımından anlatımı zor olan bir alan ama site sade anlaşılır bilgiler veriyor başarılar dilerim teşekkürler
 
»  istanbullu34
»  olur1994@hotmail.com
»  28.05.2014 22:57:28
»  çok güzel olmuş elinize sağlık başrılar
 
»  y.cosgun
»  y.cosgun58@gmail.com
»  27.03.2014 14:03:14
»  merhabalar elektrik işinde acemi sayılırım. nerede takılırsam site cevabı vermiş gibi.Siteyi hazırlayanlara ve bilgilerini paylaşanlara teşekkürler.
 
»  karagöz
»  lasteyyup@gmail.com
»  27.03.2014 10:28:59
»  mrb ben otomasyon öğrencisiyim. projelerimde takıldığım birçok soru oluyor bnn içinde web sitelerine ihtiyaç duyuyorum. aradığım sorunların cevaplarını bu sitede bulabileceğime inanıyorum teşekkürler.
 
»  kratos_1997
»  zaferxcetin@hotmail.com
»  07.01.2014 19:35:55
»  BU SİTEYİ BULAN YAŞADI VALLA :) :)
 
»  cakir.furkan
»  cankiri_18_furkan@hotmail.com
»  15.12.2013 12:15:17
»  slm bu siteye yeni üye oldm içerigi geniş bu siyeyi sewdm
 
»  umut ayberk
»  alikadiryalcin@hotmail.com
»  01.12.2013 00:36:03
»  site hoşuma gitti aradığım bütün sorular var teşekkürler
 

Mesaj Oku

Sizde Yazın
Ek kutuplu (Gölge Kutuplu) bir fazlı motorlar

    Yazılar
      
Asenkron Motorlar
              Ek kutuplu (Gölge Kutuplu) bir fazlı motorlar


120 wat’a kadar güçlerde yapılırlar. Yapısı çok basit ve arızaları çok azdır. Maliyeti ucuzdur. Aşağıdaki Şekillerde ek kutuplu motorlar görülmektedir.

1 – Yapısı: Bu tip motorda yine kısa devre çubuklu rotor kullanılır. Stator ise; çıkıntılı kutuplu olarak sac paketlerinden yapılır. Kutupların birer kenarına oyuk açılmış ve bu kısma bakır halkalar yerleştirilmiştir. Çıkıntılı kutuplara bobinler yerleştirilmiştir.

2 – Çalışma prensibi: Yardımcı kutuplu motorun stator sargılarına 1 fazlı alternatif EMK uyguladığımızda sargılardan sinüzoidal akım geçer. Yardımcı kutuplu motorun bir kutbunu ele alarak, akımın yarım periyotluk değişmesinde kutbun manyetik akısındaki değişiklikler, aşağıdaki gibi açıklanabilir.

a) Kutup bobininden geçen akım, 0 dan pozitif maksimuma yakın (a) değerine doğru artarken, kutbun manyetik akısı da artacaktır. Artan manyetik akı, bakır halka üzerinde bir EMK indükler, bu da bakır halkadan indükleme akımının geçmesine sebep olur. Lenz Kanununa göre, bakır halkadan geçen indükleme akımı kendisini meydana getiren manyetik akının artışına mani olacak şekilde (yani zıt yönde) manyetik alan meydana getirir. Yardımcı kutbu meydana getiren bakır halkanın bulunduğu kutup parçasındaki manyetik akı zayıflamış olur. Kutup yüzeyinde manyetik akının düzgün dağılışı bozulduğu için manyetik akı ekseni kutbun bir tarafın doğru kaymış olur.b)Kutup bobininden geçen akım a ve b arasında maksimuma çok yakındır. Bu kısımda akımdaki değişme çok küçüktür. Kutbun meydana getireceği manyetik akıda çok az değişecek, yani akı sabit olacaktır. Sabit manyetik alan içindeki bakır halkada hiçbir EMK indüklenmez ve bakır halkadan geçen akım sıfır olur. Bakır halkanın etkisi olmayınca, manyetik akı kutup yüzeyine düzgün olarak yayılır. Manyetik akının ekseni kutbun ortasına doğru kayar. (Şekil B) de bu durum görülmektedir.

c) (Şekil C) de görüldüğü gibi, maksimum değere geçmiş olan akım azalarak sıfıra düşer. Kutbun manyetik akısı da azalmaya başlar. Manyetik akının azalması bakır halkada bir EMK indükler ve bakır halkadan indükleme akımı geçer. Bakır halkadan geçen indükleme akımının meydana getireceği manyetik akının yönü, azalan kutup akısının azalmasını önlemek için kutup alanı ile aynı yöndedir. Bu durumda bakır halkanın bulunduğu kutup yüzeyinde manyetik alanın yoğunluğu artar. Böylece, manyetik akının ekseni bakır halka (yardımcı kutup) tarafına doğru kayar. Kutuplara, bir fazlı AA. gerilim uygulandığında; kutup bobininden pozitif yarım periyotluk akım geçince N kutbu, negatif yarım periyotluk akım geçince S kutbu oluşur. İki kutbun arasındaki kısa devreli rotor çubukları üzerinde değişen manyetik akı e.m.k.’lar indükler ve kısa devreli rotor çubuklarından da indükleme akımları geçer. Rotor manyetik alan meydana getirir. Kutup yüzeyinde manyetik akının kayması rotorun bir tarafındaki kutupta ise, rotorun diğer taraftaki kutupta ise ters yöne doğrudur. Manyetik akının kutup yüzeyinde kayması sanki kutup dönüyormuş gibi rotor üzerinde bir etki yapar. Meydana gelen döndürme momentinin etkisi ile rotor manyetik akının kayma yönünde, yani yardımcı kutuplara doğru, dönmeye başlar.

3 – Ek kutuplu motorların özellikler i:

Yapıların basitliği, ucuz olması ve sessiz çalışmaları nedeniyle tercih edilmesine karşılık; kalkınma momentleri küçük, aşırı yük kapasiteleri düşük ve verimleri az olduğundan her yede kullanılamaz.

Fazla ısınmaz, verimleri %5 ile %35 kadardır. 1/250 Hp ile 1/6 Hp arsındaki güçlerde yapılır. Devir yönü değiştirilemez.

4 – Ek kutuplu motorların kullanma alanları: Sessiz çalıştıklarından Aspiratörlerde, Vantilatörlerde ve benzeri yerlerde kullanılırlar.
Ekleyen: admin |  Tarih: 30.06.2011 | Okunma: 10675


Yorumlar

Yorum Gönderebilmek İçin Üye Olmalısınız!


Copyright

Copyright © 2019 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net