ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Cihangul264

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

8279

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

4

Toplam :

4

İp Adresiniz :

3.235.180.193

Tasarruflu ampul nasıl çalışır?

    Yazılar
      
Tesisat
              Tasarruflu ampul nasıl çalışır?


Enerji tasarruflu ampuller kullanılan elektriğin tamamını yada tamamını yakınını aydınlatma enerjisine çevirerek daha düşük watt gücü ile çalışan ampullerdir.

 Tungsten kullanılarak üretilen ampuller elektrik enerjisinin 1/4'ü aydınlatmaya çevirirken 3/4'ü ısınmaya harcamaktadır. Tungsten metalinden üretilmiş olan flaman yüksek derecede dirence sahiptir. Üzerinden akım geçirildiğinde yüksek sıcaklıklara ulaşarak elde ettiği kızıllık ile çevreyi aydınlatır. Çalışma mantığı bakımından aldığı enerjinin bir çoğunu aydınlatma sağlamak için ısınmaya harcar böylece enerjinin bir çoğu boşuna harcanmış olur.  Bu sebeple aydınlatma için aşırı dereceden enerji harcamış olur. Tasarruflu ampuller ise daha farklı bir işleyişle ısınmaya ihtiyaç duymadan çalışırlar.

             Enerji Tasarruflu Ampul Nasıl Çalışır ?

Aslında tüm enerji tasarruflu ampuller floresan olarak bildiğimiz mekanizmanın küçültülmüş halidir. Floresan ve Enerji Tasarruflu Ampul aynı mantık ile çalışır. İçerisinde civa bulunan tüpün içerisine gelen enerji civayı buharlaştırarak bir civa buharı oluşturur, ardından civa buharı geçen elektrik sebebi ile elektriksel anlamda yüklenir. Yüklenmiş civa buharı ise gözle görülemeyen ışınları çevreye saçmaya başlar. Görülmeyen ışığı aydınlatma işlevine çevirmek için floresanların ve enerji tasarruflu ampullerin içerisinde fosfor tozları vardır. Gözle görülmeyen civadan gelen ışınlar fosfor ile kaplanmış cam duvarlarına çarptığında ışın görülmeye başlar ve böylece aydınlatma sağlanmış olur.

* Floresanı kırdığınız da basınça patlama sesi civa buharı sebebi ile duyulur.

* Floresan kırıldığında çevreye yayılan beyaz toz fosfor tozudur.

          Enerji Tasarruflu Ampuller Doğa Dostu mudur ?

  Enerji tasarruflu ampullerin doğa dostu olmasını düşündüren şey düşük seviyede enerji ile yüksek seviyede aydınlatma sağlamasıdır. Fakat içerisinde civa bulunması sebebiyle kırılması halinde çok tehlikeli olan civa buharını çevreye yayarlar. Ayrıca kırılmadıkları müddetçe de bir miktar civa buharı salması sebebi ile oldukça zararlıdır.

 
Ekleyen: admin |  Tarih: 20.06.2014 | Okunma: 3965Copyright

Copyright © 2022 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net