ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Cihangul264

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

8279

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

2

Toplam :

2

İp Adresiniz :

3.235.180.193

Kaçak akım koruma anahtarı test yöntemleri

    Yazılar
      
Tesisat
              Kaçak akım koruma anahtarı test yöntemleri


Öncelikle kaçak akım ve kaçak akım koruma anahtarının çalışma prensibi nedir. Kaçak akım koruma anahtarı, elektromanyetik prensiplere göre çalışan bir koruma cihazıdır. Kaçak akım koruma anahtarında, anahtarın içinden geçen akımları taşıyan ve koruyan devreye ait aktif yani faz ve nötr iletkenlerde meydana gelen manyetik alanı algılayan toroidal transformatör kullanılır.

Normal işletme şartlarında faz ve nötrden geçen akımların vektörel toplamı sıfırdır. Anormal durumlarda, yani izolasyon hatası meydana geldiğinde, dengesiz akımların meydana getirdiği kaçak, manyetik akım cihazının açtırma bobinine kaçak akım gönderir ve bu akım daimi mıknatısın çekme kuvvetini yenerek sistemin açtırmasını sağlar.

 

Günümüzde kaçak akım çalışma prensibi bazı kullanıcılar tarafından sigorta ile yoğun olarak karıştırılmaktadır. Oysa sigortanın temel görevi, tesisatı termik (aşırı akım çekilmesi) ve manyetik (kısa devre anı) etkilere karşı korumaktır. Kaçak akım koruma anahtarı ise isminden de anlaşılacağı gibi sadece kaçak akım koruması içindir. Kaçak akım koruma anahtarları koruduğu hattaki herhangi bir kaçak akımda açma yaparak hem tesisatın hem de kullanıcının güvenliğini sağlamış olur.

 

Kaçak akım anahtarlarının standartlara uygun çalışması çok önemli olup sürekli çalışır bir vaziyette olması gerekmektedir. Dışarıdan bakıldığında kullanıcıların kaçak akım koruma anahtarının çalışıp çalışmadığını gözle anlaması zordur. En ideal yöntem bazı elektriksel testlerin yapılmasıdır. Aşağıda herkesin rahatlıkla yapabileceği basit test yöntemlerinden bahsedeceğiz.

1.Yöntem


İlk test, faz ile toprak iletkenlerinin bir yük üzerinden birbirine temas ettirilmesiyle yapılır. Örneğin 75 W gücünde bir lamba 300 mA hassasiyetindeki bir kaçak akım koruma anahtarını açmasını sağlamalıdır.

2.Yöntem


İkinci test, nötr çıkışı ile toprak hattının temas ettirilmesiyle yapılır. DİKKAT! Bu test gerçekleştirilirken Kaçak Akım Koruma Anahtarına bir yük bağlanmalıdır. Örneğin bir lamba bağlı değilse yapılan testin sonucu kesin sonuç vermeyecektir.

3.Yöntem


Üçüncü ve son olarak, Kaçak Akım Koruma Anahtarı üzerindeki “TEST” butonuna basarak gerçekleştirilen periyodik test ile açmanın sağlanmasıdır.

Sonuç olarak kaçak akım koruma anahtarları hem tesis hem de kullanıcı güvenliği açısından en kritik cihazların başında gelmektedir. İdeal olan kaçak akım koruma anahtarlarınızı ayda bir test butonu ile test etmektir. Bu test işlemi ile kaçak akım koruma anahtarının dış etkilerden en az şekilde etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

 

Süleyman ÖZDAL
Ekleyen: admin |  Tarih: 23.06.2018 | Okunma: 1244Copyright

Copyright © 2022 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net