ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Cihangul264

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

8279

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

1

Toplam :

1

İp Adresiniz :

3.235.180.193

Akım Korumalı Priz Nedir?

    Yazılar
      
Tesisat
              Akım Korumalı Priz Nedir?
Hepimizin de bilgi gibi ülkemizde çokça yaşanan kesintiler, gerilim değerlerinin sürekli değişkenlik göstermesi gibi durumlarda cihazlarımız zarar görmektedir. Peki bu konuda cihazlarımızı nasıl güvence altına almalıyız? Neden bu cihazlar bu kadar yüksek fiyatlara satılıyor? Akım korumalı priz gerçekten cihazlarımızı koruyor mu? İşte tüm bu sorularınızın cevabını bu yazımızda ele aldık.

 

Akım Korumalı Priz Nedir?

Akım korumalı prizler genellikle UPS olarak bilinen kesintisiz güç kaynakları ile karıştırılmaktadır. UPS’ler içlerindeki batarya sayesinde sürekli sabit akım vererek cihazınızı korurken, cihazın yüksek ve düşük gerilim dalgalanmalarından etkilenmesini engeller.

 

Akım korumalı prizler ise cihaza zarar verebilecek yüksek gerilimden korurlar. Aynı zamanda dalgalanma ve gerilimdeki gürültüleri sönümleyerek minimize ederken, UPS’ler den farklı olarak ise düşük gerilimlere karşı içlerinde batarya bulundurmadıkları için müdahaleleri mümkün değildir.

 

Yani, akım korumalı prizler aslında cihazlarımızı aşırı gerilime karşı korumaktadır.

 

Akım Korumalı Prizlerin Fiyatları Neden Yüksek?

Akım korumalı prizler içerisindeki bileşenler ve bulundurdukları sigorta sebebiyle fiyatları yüksek olmaktadır. Bu sigortanın görevi olası yüksek gerilimde kendini kapatarak cihazın zarar görmesini engeller.

 

Bu sebeplerden dolayı malzemesi kaliteli olan ürünlerin fiyatları da yüksektir. Dolasıyla 20 TL civarındaki uygun fiyatlı ürünlere yaklaşmamanız gerekmektedir. Hali hazırda yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan kaynaklı olarak bu ürünlerin fiyatının yüksek olması da kaçınılmazdır.

 

Akım Korumalı Priz Çeşitleri Nelerdir?

Klasik olarak akım korumalı prizler 4’lü ve 6’lı aynı zamanda çoklayıcı görevi gören bu prizlerde tekli tip ve USB portuna sahip olanları, hatta uzatan kontrol edilebilen akıllı ev versiyonları da mevcuttur. Burada USB portu üzerinden akıllı telefon ve tablet gibi cihazlarınızı şarj edebilirken, akıllı priz özelliği taşıyan prizler ise uzaktan kumanda veya mobil uygulama sayesinde güç akışını kontrol edebilirsiniz.

 

Son olarak zaman ayarlı modelleri mevcut olan bu ürünler de analog saatlerde alarm kurar gibi zaman ayarı yapılıp, belirlenen süre içerisinde güç akışı sağlanabilmektedir.

 

Akım Korumalı Prizleri satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Akım korumalı prizler satın alınırken 3 temel noktaya dikkat edilmelidir.

 

Bunlardan birincisi malzeme kalitesidir. Genellikle çevresel etmenlere ve ısıya karşı dayanıklı malzemelerden üretilen prizler tercih edilmelidir. Aynı zamanda burada Jule değeri de büyük ölçüde önem taşımaktadır. Bu değer size akım korumalı prizinizin ömrünü ifade etmektedir. Jule değeri düşük olan prizler daha kısa sürede akım koruma özelliğini kaybederken, yüksek Jule seviyesine sahip olan ürünler daha dayanıklı olup cihazınızı daha uzun süre yüksek gerilime karşı koruyabilmektedir. Burada Jule durumunun takibini kolayca yapabilmeniz açısından Jule durumunu gösteren LED ışıklı versiyonlarını da tercih edebilirsiniz. Bu sayede cihazının işlevini yeri getirip getirmediğini kolayca takip edebilirisiniz.

 

Son olarak marka tercihi ve fiyatına dikkat edilmelidir. Akım korumalı priz ürünleri genel olarak 40 TL civarından başlamaktadır.

 

Akım Korumalı Prizler Ne Tür Cihazlarda Tercih Edilmelidir?

Eğer yeterli bütçeye sahipseniz sahip olduğunuz tüm cihazlarda akım korumalı priz kullanmanız sizin faydanıza olacaktır. Ancak kısıtlı bir bütçeniz var ise bilgisayar ve televizyon başta olmak üzere önem verdiğiniz diğer elektronik cihazlarınızda da kullanmanız gerekmektedir.

 

Burada dikkat edilmesi geren en önemli konu ise prizin toplam güç kapasitesidir. 2200W maksimum gücüne sahip olan bir cihaz prize takılı iken yüksek gerilim çekileceğinden priz gücünü tamamen kesecektir. Yani kullandığınız priz kadar o prize bağlı olan cihazlar da önemlidir.

 

3faz.com / Teknik Ekibi
Ekleyen: admin |  Tarih: 29.06.2018 | Okunma: 1359Copyright

Copyright © 2022 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net