ElektrikBilgisi.Com - Elektrik Dersleri, Videolar ve Uygulamalar | Anasayfan Yap | Favorilere Ekle | İletişim | Tavsiye Et

   

 

  Üyelik Paneli

 


Kullanıcı:  

 

    Şifre: 

 


Hatırla:

 
 

 Üye Olmak İstiyorum!!
Şifremi Unuttum!


Menü

Anasayfa

Yazılar ve Makaleler

Videolar

Dosyalar

Site Tanıtımları

İletişim


İstatistikler

  Üyeler    
Son Üyemiz :

Cihangul264

Bugün Üye :

0

Dün Üye :

1

Toplam Üye :

8279

Aktif Üyeler :

  Aktifler    
Aktif Üye :

0

Aktif Misafir :

2

Toplam :

2

İp Adresiniz :

3.235.180.193

Üç Fazlı 380V Priz Nasıl Bağlanır?

    Yazılar
      
Tesisat
              Üç Fazlı 380V Priz Nasıl Bağlanır?Üç fazlı 380V priz çoğunlukla yüksek gerilimle çalışan makinelerin bulunduğu endüstriyel ortamlarda kullanılmaktadır. Genel olarak elektrikli pompalar, takım tezgahları, motorlar, kompresörler 380 Voltla yani 3 fazlı olarak çalışırlar. Bazı durumlarda kullandığınız ekipmanların gücünü değiştirmek, verimi ve güvenliği artırmak gerekebilir.

Üç fazlı 380V priz çoğunlukla yüksek gerilimle çalışan makinelerin bulunduğu endüstriyel ortamlarda kullanılmaktadır. Genel olarak elektrikli pompalar, takım tezgahları, motorlar, kompresörler 380 Voltla yani 3 fazlı olarak çalışırlar. Bazı durumlarda kullandığınız ekipmanların gücünü değiştirmek, verimi ve güvenliği artırmak gerekebilir.

 

Evlerimizde kullandığımız tüm cihazlar tek fazlı olarak çalıştığı için 3 fazlı prizler bulunmamaktadır. Şebekeden elektrik enerjisinin evlerimize 3 fazlı olarak sağlanmasının sebebi tek faza aşırı yüklenmeden kaçınmak ve dengeli bir sistem oluşturmaktır.

 

Elektrik sistemleri dünyanın farklı bölgelerinde, voltaj ve frekansa bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 380 V Avrupa’da kullanılan standart bir sistem olup, sanayi elektriği olarak bilinir. 3 fazlı olarak kullanılmaktadır.

 

Uyarı

 

Elektriğin öldürücü gücünü ve verdiği zararları çok iyi biliyoruz. Bu nedenle elektrik tesisatında herhangi bir işe başlamadan önce muhakkak güç kaynağı kapatılmalı ve gerekli kontroller yapılmalıdır. Sigorta kutusuna veya panoya uyarıcı levhalar da koymanız önerilir.


3 Fazlı Prizlerde Kablo RenkleriŞekil 1:  Standartlara göre belirlenmiş kablo renkleri


Şekil 1’de BS 7671 ve IEC 60446 standartlarına göre belirlenen tek fazlı ve 3 fazlı kabloların renklerini görebilirsiniz. 3 fazlı kablolarda genellikle R fazı gri, S fazı siyah, T fazı kahverengi, nötr mavi, toprak da sarı ve yeşil renktedir. Tek fazlı kablolarda ise kahverengi (faz), mavi (nötr) ve sarı-yeşil (toprak) renktedir.

 

3 Fazlı Priz Bağlantısı

3 fazlı priz kurulumuyla, tek fazlı priz kurulumu arasında mantık olarak hiçbir fark bulunmamaktadır. 3 fazlı priz 3 canlı uç + 1 toprak + 1 nötr telden, tek fazlı bir priz ise 1 canlı uç + 1 toprak + 1 nötr telden oluşmaktadır. Sadece 4 tel görüyorsanız, toprak hat çekmenize gerek yoktur. Toprak hat genelde motorlar için gereklidir. Kullanacağınız 3 fazlı prizin kablo kesitleri makinenin yapılan hesaplara sonucunda taşıyacağı maksimum akıma göre seçilmelidir. 

 

İlk olarak bağlantısı yapılacak kablo uçları hazırlanmalıdır. Kablo uçları temizlendikten sonra kolay bir bağlantı işlemi için telin ucu yarım daire şeklinde bükülebilir. Bu işlem için pens kullanabilirsiniz. Prizin besleyeceği cihazın çalışma prensibine göre 3 faz + 1 toprak teli veya 3 faz + 1 toprak + 1 nötr teli çıkışları görebilirsiniz.Şekil 2: 3P+N+T prizlerinin bağlantı şeması


3P + N + T şeklinde olan kabloların 3 fazlı priz bağlantısı Şekil 2’deki gibi, 3P + T şeklinde olanlar içinse 3 fazlı 380 V priz bağlantısı Şekil 3’teki gibi yapılmalıdır. Bağlantı yaparken referans noktanızı Şekil 2 ve Şekil 3’te görülen altta bulunan yuvarlak çıkıntı olarak almalısınız.


Şekil 3: 3P+T prizlerinin bağlantı şeması


Standartlarca belirlenen yukarıdaki şekillere göre bağlantınızı yaptıktan sonra bir voltmetre yardımıyla fazlararası gerilim ölçümü yaparak, 380V priz bağlantınızı kontrol edebilirsiniz.

 

IEC60309 Standardına göre çalışma gerilimi 380V-480V arasında olan prizlerin rengi kırmızı olmalıdır. Bu nedenle 3 fazlı 380 V prizlerin rengi Şekil 4’teki gibi kırmızı olmaktadır.


Şekil 4: 3 fazlı bir priz örneği

 

Sümeyye GÜLEP
Ekleyen: admin |  Tarih: 02.07.2018 | Okunma: 2524Copyright

Copyright © 2022 - ElektrikBilgisi.Com - www.elektrikbilgisi.com
Teşekkürler AspTR.Net